Zdravotné účinky Kapsaicínu

Chilli papričky sú bežne konzumované korenie na celom svete a kapsaicín je hlavným zdrojom pikantných chutí. Pikantnú a ostrú chuť, ktorú cítite pri konzumácii papričiek, spôsobuje práve chemická zlúčenina nazývaná kapsaicínIde o rastlinný alkaloid rozpustný v alkohole a tukoch. Preto používame na uhasenie pálivej chuti radšej alkohol ako mlieko či chlieb.

Či už ste milovníci štipľavých pokrmov alebo nie, mali by ste vedieť, akým spôsobom spomínaná látka vplýva na naše telo.
A verte, že náš organizmus je z nej viac než nadšený.

Spôsoby, vďaka ktorým môžeme podporiť svoje zdravie pomocou kapsaicínu :

 

Prevencia žalúdočných vredov

Kapsaicín podporuje zažívanie. Výrazne totiž stimuluje žalúdočnú sekréciu. Taktiež prečisťuje a dezinfikuje črevá a hoci sa to môže zdať zvláštne, no rovnako prispieva k prevencii žalúdočných vredov.

Kontrola váhy

Známy je aj jeho účinok na rýchlosť metabolizmu. Podporuje látkovú premenu, spaľovanie tukov, výdaj energie a znižuje kalorický príjem. Kapsaicín taktiež znižuje chuť do jedla, čím Vám výrazne pomôže pri chudnutí.

 

Úľava od bolesti

Kapsaicín je kľúčovou zložkou rôznych liekov proti bolesti. Môže sa použiť napríklad vo forme krému alebo dokonca ako náplasť na určité partia tela. 

Zdravie srdca

Protizápalové vlastnosti kapsaicínu z neho robia účinný doplnok na podporu zdravia srdca. Kapsaicín výrazne znižuje rizikové faktory srdcových chorôb u dospelých, ktorí mali nízke hladiny HDL cholesterolu (dobrého cholesterolu).

Ako zaradiť kapsaicín do svojho bežného jedálnička?

 
  • Keď si budete pripravovať zeleninové alebo mäsové soté, prihoďte do neho zopár kvapiek chilli šťavy alebo jednu či dve štipky chilli prášku
  • V zime potrebuje organizmus zahriať, a tak môžete čili pridávať i do polievok, omáčok a do akéhokoľvek pokrmu, čím sa organizmus príjemne zahreje.
  •  Čili sa výborne hodí i do čokolády. Keď si budete najbližšie pripravovať kvalitnú domácu čokoládu, okrem iných príchutí do nej nasypte i na drobno pomleté čili.

Okrem chilli môžete vyskúšať aj chutney rôznych príchutí, ktoré oživia každý jeden Váš recept. Viac o chutney si môžete prečítať tu : https://magicfarm.sk/kategoria-produktu/ovocne-a-zeleninove-chutney

Najnovšie články

Nákupný košík