Pôvod Papriky

Paprika je zelenina, ktorá pochádza zo strednej Ameriky, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta.
Dôležitou potravinovou zložkou bola hlavne v národnej kuchyni Južnej a Strednej Ameriky už dávno predtým, ako sa stala známou v našich krajinách. Do Európy sa dostala vďaka cestám Krištofa Kolumba. Najskôr sa pestovala v trópoch, no dnes sa dá pestovať všade. 

Štipľavá paprika obsahuje najmä kapsaicín a  množstvo karoténov. Medzi ďalšie prínosné látky, ktoré obsahuje paprika radíme vitamíny B, C a K a mix rôznych minerálnych látok, ako je vápnikdraslíkzinokželezo a horčík.

 

Zdravotné účinky papriky

 
Ochrana pred UV žiarením
 
Začlenenie papriky do vašej stravy výrazne pomáha pri ochrane vašej pokožky pred škodlivým UV žiarením. 
 
Prevencia rakoviny
 
Viaceré štúdie poukazujú na protirakovinové účinky kapsaicínu. Začlenenie štipľavej papriky do vašej stravy môže poskytnúť ochranu pred širokou škálou rakoviny.

Zdravie srdca
Paprika obsahuje tie najdôležitejšie živiny, ktoré ľudské telo denne potrebuje. Železo, draslík, horčík, vitamíny a minerály sú základom pre udržanie dobrého zdravia srdca. Ak trpíte akýmkoľvek srdcovým ochorením, mali by ste papriku zaradiť do svojho denného jedálnička. Paprika má množstvo antioxidačných vlastností, pričom disponuje nulovým obsahom kalórií. Vďaka tomu prispieva k dobrému srdcovému stavu.
 
Papriku nájdete v pikantnej, sladkej a údenej variante. Dodá jedlám pikantnosť a žiarivú farbu. Paprika sa často používa do grilovacích omáčok a marinád na mäso. Je bežnou súčasťou tradičných receptov, ako je guláš, kurací paprikáš a mnoho ďalších.
 
História chilli papričiek sa začína v Južnej Amerike…
 
Chilli papričky konzumuje každý deň štvrtina svetovej populácie v krajinách po celom svete. Existuje niekoľko teórií pôvodu, ktoré označujú Brazíliu, Mexiko a ďalšie časti Južnej Ameriky za miesto, odkiaľ chilli papričky pochádzajú. Krištof Kolumbus bol prvým Európanom, ktorý objavil chilli papričky na svojej ceste do Ameriky. Našiel ich na Hispaniole, jednom z najväčších karibských ostrovov, ktorý je teraz rozdelený na dve krajiny, Haiti a Dominikánsku republiku.
 
Napriek tomu, že bolo chilli objavené v Amerike sa rýchlo rozšírilo po celej Európe. Benátky boli centrom korenín a orientálneho obchodu strednej Európy. Z Benátok smerovala obchodná cesta do Antverp a zvyšku Európy. Práve týmito cestami sa chilli papričky dostali do veľkej časti Európy. Do roku 1535 boli v Taliansku, v roku 1542 v Nemecku a v roku 1585 na Morave. Okrem Balkánu a Turecka však Európania príliš nevyužívali chilli papričky, až kým im napoleonská blokáda zamedzila prístup ku koreninám a ako náhradu začali využívať balkánsku papriku.
 
Ako vidíme, pôvod chilli papričiek má skutočne dávnu históriu, no v súčasnosti sa už využívajú po celom svete. Chilli môžeme nájsť v rôznych podobách, či už vo forme prášku, šťavy, chutney alebo rôznych omáčkach.

Najnovšie články

Nákupný košík